Történet

Frissítve. 2021.01.04. 11:30


A kínai harcművészetek



A Tàijíquán (vagy taichichuan) 太极拳 az egyik legelterjedtebb kínai harcművészeti és egészségmegőrző módszer. A Gōngfu (vagy kungfu) 功夫 belső irányzatai közé tartozik. A kínai harci művészetek összefoglaló megjelölésére elterjedt a Gongfu kifejezés, amely azonban nem harcot, hanem valamiben nagy erőfeszítéssel, sok munkával  elért magas szintű jártasságot jelent.  A Wŭshù 武术 katonai művészetet jelent, amely kifejezést azonban jelenleg a modern, sportcélú kínai harcművészetekre használunk.

A kínai harcművészeteket két nagy ágra oszthatjuk: a belső (内家 nèi jiā) és a külső (外家 wài jiā) stílusokra. 

A külső iskolák / wài jiā 外家 / először a fizikai képességek fejlesztésére fókuszálnak (erő, sebesség,  reakcióidő) az izmok, az inak, a csontok és a bőr közvetlen edzésével. Később a legtöbb iskolában  áttérnek a belső - úgymint Shén (elme vagy szellem), Yì (figyelem) és Qì (belső energia) - edzésére is.  Célja növelni az ember természetes teljesítőképességét. Filozófiai hátterét a buddhizmus adja. Legismertebb irányzata a Shaolin.  

A belső iskolák /nèi jiā 内家/ a gyakorlás során kezdettől fogva nagy hangsúlyt fektetnek a belső, vagyis  a Shén (elme, szellem), a Yì (figyelem) és a Qì (belső energia) edzésére. Célja megváltoztatni az ember  természetes teljesítőképességét. Filozófiai hátterét a taoizmus adja, ezért szokták ezeket Wutang  stílusoknak is nevezni. Meg kell azonban jegyeznünk azt, hogy a emellett Wutang egy önálló  stílusirányzatot is jelöl. Legismertebb belső stílusok: tàijíquán, xinyiquán, baguaquán. 

További részletekért javaslom a következő cikket.


A Tàijíquán   太 极 拳



A Tàijíquán kialakulása meglehetősen homályos múltra tekint vissza. A Tàijíquán eredetét, különböző források nem egységesen határozzák meg, de elmondható, hogy a hagyományok leginkább Zhāng Sānfēng taoista szerzeteshez kötik. Személyével kapcsolatban, különböző korokban végeztek kutatásokat, de semmilyen hiteles történeti utalást nem találtak arra vonatkozóan, hogy mikor élt és egyáltalán létezett-e. A legenda szerint egy, a daru merev, erős csőrével szemben hatékonyan védekező kígyó mozgása ihlette meg Zhāng Sānfēng -et. 








Az 1930-as években, alapos kutatások után, a Henan tartománybeli Wen megyei a Chén család 9. generációját képviselő Chén Wang Ting-et jelölék meg a Tàijíquán megalkotójának. Így a 
Chén stílus minden Tàijí stílus közül a legrégebbinek számít, és a legismertebb mai Tàijíquán stílusok (Yang, Wu (hao), Wu, Sun) ebből fejlődtek ki

A Chén Tàijíquán 陈 太 极 拳



Chén Wang Ting (1600-1680), aki a Míng időszak végén és a Qíng-dinasztia uralkodásának kezdetén élt, számtalan utazása során a Quán fǎ több stílusát is elsajátította és már korán elismert harcművész volt. Shandong tartomány katonai elöljárója volt. Harcművészetéről alkotott nézeteit összekötötte a kínai orvoslással. Szülőfaluja védelmezésekor sok elismerésben részesült és nagy tisztelet övezte. Mikor idősebb lett, falujában maradt és az általa elsajátított legjobb technikákból létrehozott egy új stílust, melyet a taoista filozófiára támaszkodva Tàijíquán-nak nevezett el. Ebbe, a Dǎo yǐn-ből és a Tuīná-ból vett technikákat is belefoglalta. Különösen nagy hatással volt rá Wang Zongyue , a Changquán mestere és Qi Jiguang írásai. Innentől a Chén család stílusa hagyományozódott generációkon át, napjainkig. 

Tàijíquán első írásos anyaga Chén Changxing (1771-1835) nevéhez fűződik, aki  a Chén család 14. generációs mestere volt. Ő írta az első könyvet a Tàijí-ról, és  ő tanította Yang Fukui-t (Yang Luchan), aki később létrehozta a Tàijí Yang  stílusát. Chén Xin, a Chén család 16. generációs mestere írta a következő tanulmányt a Chén stílusról.  1963-ban és 1964-ben jelent meg Gu Luxin könyve a Chén stílusú Tàijí mozdulatainak végrehajtásáról, alapelveiről, mely írás alapműnek számít.  
 
Chen Zhao Pei (1893–1972) 18. generációs mester volt az, aki először tanította a stílust a Chen falun kívül. Ő hívta Chen Fake-t Pekingbe. Chen Zhao Pei 1958-ban tért vissza a Chen faluba és haláláig oktatta a stílust. Ő tanított a  “négy tigrist” (Chen Xiaowang, Wang Xian, Chen Zhenglei, és Zhu Tiancai). Chen Fake Pekingben maradt és kialakította a Chen Taijiquan új irányvonalát a Xinjia -t.

Chén Fake (1887-1957) 17. generációs mester elhagyva a Chén család otthonát Chenjiagou -t, Pekingbe költözött és nyilvános tanította a Chén stílusú Tàijíquán -t. Így azok is megismerhették a  Chén család harcművészetét akik nem tartoztak a Chén családhoz. Chén Fake-nak számos kiemelkedő tanítványa volt, akik közül meg kell említeni Tian Xiuchen (1916-1984) 18. generációs mester, és a Hùnyuán rendszert megalkotó Feng Zhiqiang (1928-2012) 18. generációs mester nevét.  Ők voltak a mesterei  Han Kuiyuan (1948- ) 19. generációs mesternek, aki elhozta hazánkba Chén stílusú Tàijíquán -t.
   

A Chén stílusú Tàijíquán  陈 式 太 极 拳

A Chén Tàijíquán a Chén család harci stílusa, így a  Chén 陈 kifejezés nem csak a stílusra utal, hanem annak a családnak a neve amelynek tagja megalkotta ezt a harcművészeti irányzatot és amelynek tagjai azt továbbadták generációról generációra. Miután Chén Fake tanítványai nem a Chén család tagja voltak, ezért akik továbbvitték a stílust azok azt Chén Shi  式 vagyis Chén stílusú, Chén formájú Tàijíquánnak nevezték el, utalva arra, hogy nem a Chén család tagjaként gyakorolják és örökítik a stílust.    


A 83 lépéses formagyakorlat (Yilu) és a 71 lépéses (Erlu) formagyakorlat

Chén Tàijíquán 7 formagyakorlata közül mára kettő maradt fent. Ezek a stílus alapjai, ezeket hívjuk hagyományos formagyakorlatoknak.  Az egyik a lassabban, puhábban végrehajtott 83 lépéses formagyakorlat, amit szoktak első formának nevezni (yilu),   a másik a  71 lépéses gyakorlat amit  szoktak második formának (erlu) nevezni. A 83-as forma kívülről lágy, "olyan mint a vattába csomagolt vasgolyó". A 83 lépéses forma a hagyományt örökíti. A 71 -es forma sok gyors, robbanékony elemet és ugrást tartalmaz, a harcot örökíti. A két formát egybekötve is szokták gyakorolni. A hagyományos formák megtanulásának elősegítés érdekében  létrehoztak rövidebb (pl 24, 48 lépésből álló)   formákat.

A stílus elsajátításának az alapját a képességek a Gōng -ok  功  fejlesztéséra szolgáló gyakorlatok adják. A technikák folyamatos összefűzött gyakorlását szolgálják a pusztakezes és fegyveres (pl kard, szablya, lándzsa) formagyakorlatok. A páros gyakorlás legfőbb módszerét jelentik  a lökőkéz (tui shou) gyakorlatok.


Régi stílus (Laojia 老架 )  és új  stílus (Xinjia 新架)  

Chén Fake számos küzdelemben vett részt. Tapasztaltait összegyűjtve a  Chén Tàijíquán-t fejlesztette, hatékonyabbá tette. Chén Fake módszere és formái némileg különböznek a  Chenjiagou-ban gyakoroltaktól, mégis egy tőről fakadnak, egynek számítanak. A szakirodalom azonban megkülönbözteti a régi (Laojia) stílust Chén Fake új (Xinjia) stílusától. 

További részletekért javaslom ezt, a Tai Chi magazinban megjelent angol nyelvű írást


A Chén stílusú Xīnyì Hùnyuán Tàijíquán  陈式心意混元太极拳

Feng Zhiqiang (1928-2012) 18. generációs mester, aki a Chén stílusú Tàijíquán 17. generációs mesterének Chén Fake -nak és  Hu Yaozhen a  Xīnyì Liùhéquán mesterének is tanítványa volt, mesterei tudását egyesítve létrehozta a  Chén stílusú Tàijíquán új módszerét amit  Chén stílusú Xīnyì Hùnyuán Tàijíquánnak 陈式心意混元太极拳, röviden Hùnyuán Tàijíquánnak nevezett el.



Napjainkban

A XX. század végére a Tàijíquán Chén stílusa az egész világon elterjedt és egyre nagyobb népszerűségnek örvend. Sikerét annak köszönheti, hogy a belső erő fejlesztése és az egészségmegőrzés mellett, gyakorlatai alkalmasak a kondicionális képességek fejlesztésére is, pusztakezes és fegyveres technikái pedig valós harci, önvédelmi értékekkel rendelkeznek. 


Napjainkban számos mester, oktató, iskola, szervezet tanítja a  Chén stílus többféle változatát.  Chénjiagou-ban a Chén család oktatja a hagyományos családi stílust (régi stílus / laojia). Pekingben elterjedt a Chén stílus  Chén Fake mester által kidolgozott változata (új stílus / xinjia), amelyet tanítványai sokszor további változtatással adtak tovább. Végül, de nem utolsó sorban meg kell említeni  a stílus legújabb irányzatát a Feng Zhiqiang mester által kidolgozott  Chén stílusú Xīnyì Hùnyuán Tàijíquán -t, amit röviden Hùnyuán Tàijíquánnak neveznek.




Online érdekességek  
A Chén stílus rövid áttekintése - video (8:11 -nél kezdődik Feng mester 83-as formája)
Családfa - kép


Online források
Asian Mediciene ORG
Chentaichi HU
Chen HU


Írott források
Nagy harcművészeti lexikon
(Libruna Kft Budapest 2004)